psychotesty testy w przygotowaniu lista wszystkich testów
baza wiedzy spotkania z ekspertami czat z ekspertem
strefa dla kobiety testy dla nastolatków testy dla rodziców

Zapanuj nad swoim umysłem i wykorzystaj w pełni swoje kompetencje

Władysław Ochojski

Na pewno zdarza Ci się, że masz kłopot z planowaniem i realizacją własnych zamierzeń i celów. Ludzie zazwyczaj wtedy obwiniają sytuację, czasami także innych za to, że nie udało im się zrobić czegoś ważnego, co już od dawna planowali.

Bardzo często jednak jest tak, że nie chcemy zauważyć w porażce naszej winy i przenosimy ja na inną osobę czy jakieś wydarzenie. Przez to tracimy okazję do skorzystania na tej porażce i nauczenia się czegoś nowego. Takie wydarzenia, mówiąc w języku NLP, mogą być dla nas informacją zwrotną, która mówi, że należy coś poprawić.

 

Po co mamy poprawiać elementy naszego działania? Z tej prostej przyczyny, żeby być bardziej skutecznymi w działaniu.

 

Wiele ludzi wydaje duże pieniądze na szkolenia z zakresu motywacji. Niektóre osoby skorzystają rzeczywiście na tych szkoleniach, podejmując działania korzystając z motywacji powstałej dzięki szkoleniu. Niektóre osoby natomiast spoczywają na laurach i nie robią nic i okazuje się, że stracili po prostu pieniądze.

 

Dobrze jest jednak stale zwiększać swoje umiejętności automotywacji. Osoby, które potrafią to robić są bardziej konsekwentne i wytrwałe w swoich działaniach. Są to na pewni umiejętności niezbędne dla tych osób, które chcą się wyróżniać w środowisku pracy oraz w biznesie.

Dzięki umiejętności mobilizowania się jest możliwe także łatwość zmiany własnych nawyków i strategii działania pod wpływem nowych wymagań otoczenia.

 

Jeśli chcemy budować te kompetencje, warto pamiętać o przykładzie, który podałem wcześniej i po prostu pracować nad nimi, angażując się w działania, które pomogą Ci je doskonalić. Jak wiadomo, będzie jednak trudno angażować się w działania takiej osobie, która nie potrafi zmobilizować się do działania. Można jednak powiedzieć, że każdy z nas posiada w sobie pewną dożę motywacji, tak więc należy nasze impulsy motywacyjne najzwyczajniej ukierunkować.

 

Podaję kilka sposobów, dzięki którym możesz ukierunkować swoją motywację:

 

Żeby cel rzeczywiście Cię motywował, musi być precyzyjnie sformułowany. Proponuję Ci więc, abyś przyłożył się do tej części i przywiązał do niej dużo uwagi.

 

Brian Tracy w swojej książce „Myśl Inaczej – Zmień Swoje Życie” pisze, o kilku krokach, które pomagają w zaplanowaniu kroków, które zbliżą Cię do celu. Oto one:

 • Określ, czego naprawdę chcesz.
 • Tutaj przyda się metoda SMART, czyli określenie celu na kilku poziomach. Twój cel powinien być jasny, konkretny, mierzalny i ograniczony czasowo. Powinien Cię także motywować do działania, niech więc będzie ambitny. Jednak nie może przewyższać Twoich możliwości zbytnio bo stracisz motywację.
 • Zapisz swoje cele.
 • Zapisując automatycznie zobowiązujesz się do wykonania pewnego zadania i sprawiasz, że Twój mózg zaczyna myśleć w jaki sposób osiągnąć dany cel. Ponadto czynność zapisania da Ci poczucie kontroli nad celem. Będziesz mógł go dowolnie rozpisać na cele krótko i średnioterminowe. Zapisanie swojego celu zwiększa prawdopodobieństwo jego osiągnięcia aż 10-krotnie.
 • Bądź gotów zapłacić cenę.
 • Sporządź listę wszystkich rzeczy, które będziesz musiał zrobić, aby osiągnąć swój cel. Jeśli będzie to wcześniejsze wstawanie lub dłuższa praca – zapisz to. A może będziesz musiał podszkolić swój angielski lub nawiązać więcej kontaktów biznesowych – to także zapisz. Możesz rozbić te rzeczy na mniejsze, dzięki którym będziesz mógł je osiągnąć. Przykładowo – jeśli chcesz poszerzyć swoją sieć kontaktów, a czujesz, że Twoje kompetencje w zakresie komunikacji lub autoprezentacji są słabe, możesz wybrać się na warsztat z autoprezentacji lub kupić materiały na ten temat i ćwiczyć.
 • Opracuj szczegółowy plan.
 • Zrób to również na piśmie! Jest to rozwinięcie poprzedniego punktu, w którym zapisywałeś to, co musisz zrobić, by osiągnąć swój cel. Jakie są najważniejsze rzeczy dla Twojego celu? Możesz działać na zasadzie skojarzeń – dodawaj wszystkie rzeczy, które przychodzą Ci do głowy. Jednak pamiętaj, aby później uporządkować swoją listę. Niektóre pozycje z listy będą zależeć od ukończenia najpierw innych działań.
 • Działaj zgodnie z planem!
 • Natychmiast przejdź do działania – na pewno jest coś, co wymaga wykonania telefonu, lub wysłania ważnego maila. Zrób to w tej chwili.
 • Zrób coś każdego dnia.
 • Każdego dnia rób coś, co przybliżać Cię będzie do Twojego celu chociaż minimalnie. Zachowasz dzięki temu motywację i pewność siebie. Jeśli na przykład chcesz rzucić swoją pracę i założyć własną firmę, każdego dnia poświęć trochę czasu na dokształcanie, tworzenie własnych aktywów lub nawiązywanie nowych kontaktów. Zaczynaj zawsze realizację swoich ambitnych planów od drobnych działań, które są całkowicie pod Twoją kontrolą . Realizacja kilku takich małych zadań sprawi, że poczujesz się pewniej i będziesz miał motywację do dalszej pracy. Ponadto, zaangażujesz się w działanie i zwiększysz prawdopodobieństwo że zrealizujesz zadanie do końca.
 • Nigdy się nie poddawaj.
 • Zdecyduj, że niezależnie od ilości porażek, które Cię spotkają będziesz działać dalej i dążyć do swojego celu. W Neurolingwistycznym Programowaniu mówi się, że nie ma porażek, tylko informacje zwrotne – traktuj błędy jako informacje, co jeszcze musisz poprawić i ciesz się, że posuwasz się do przodu.

 

Pamiętaj, że jeśli zbudujesz plan i będziesz się go trzymać, zbudujesz powoli poczucie własnej skuteczności i będziesz czuć się pewniej. Jeśli precyzyjnie określisz swój cel, Twoja uwaga będzie skierowana na możliwości i zdarzenia, które pomogą Ci w jego realizacji. Musisz jednak skupić się na planowaniu swojego celu i stworzyć konkretny skrypt działania. Będziesz dzięki temu wiedział w jakim aktualnie jesteś momencie i ile brakuje Ci jeszcze do osiągnięcia danego celu.

 

Nie polecam wyobrażania sobie własnego celu na zasadzie wizualizacji i opierania się tylko na tej technice. W rzeczywistości ta technika prowadzi do demotywacji i osłabia wysiłki potrzebne do osiągnięcia celów.
Podkreślam jednak wartość planowania o której piszę w tym artykule. Mówię zarówno o planowaniu odległych celów ale także celów bliższych, związanych z tym, co powinieneś zrobić danego dnia. Pozwoli Ci to zbudować ścieżkę, dzięki której zaoszczędzisz swój czas i będziesz mógł wykorzystać go na relaks, pobyt z bliską Ci osobą lub spotkanie w gronie przyjaciół.

 

Pozdrawiam i życzę sukcesów w osiąganiu swoich celów.

POWRÓT DO BAZY WIEDZY TESTREE Powrót do bazy wiedzy Testree
EMAIL Udostępnij na Blipie Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze podziel się
dotpay