psychotesty testy w przygotowaniu lista wszystkich testów
baza wiedzy spotkania z ekspertami czat z ekspertem
strefa dla kobiety testy dla nastolatków testy dla rodziców

Jak możesz jeszcze lepiej zarządzać swoim życiem i odnosić więcej sukcesów

Władysław Ochojski

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób mógłbyś wycisnąć jeszcze więcej ze swojego życia?

Osobiście bardzo często nad tym się zastanawiałem i robię to do teraz. Jest to bowiem bardzo dobra metoda, która może posłużyć do zmiany Twojego życia osobistego, kariery oraz do wprowadzenia harmonii pomiędzy te dwie części.

 

Bardzo często mówi się, że zadawanie sobie trafnych pytań jest jednym z elementów wprowadzania pozytywnych zmian w życiu. Żeby jednak wiedzieć, jakie pytania najlepiej działają, należy poznać strukturę swojego mózgu i sposób jego działania.

 

Powiem Ci więc w jaki sposób mówić do siebie, żeby otrzymywać wartościowe odpowiedzi i osiągać to, czego naprawdę chcesz.

 

Zastanów się, czego chcesz – Stawiaj sobie jasne i proste pytania, Nie mów sobie „nie chcę zarabiać tak mało” czy też „nie mam zamiaru więcej tak żyć”. Zadaj sobie pytanie „Czego konkretnie chcę w zamian”.

Jeśli chcesz zmienić pracę lub zarabiać więcej, zadaj sobie pytanie o to jaka konkretnie to będzie praca – gdzie wtedy będziesz pracował i z kim. Ile w tej pracy będziesz zarabiał? Jaki będzie Twój przychód brutto i netto? Tego typu pytania stosowane są w coachingu, dzięki nim przenosisz całą odpowiedzialność za osiągnięcie celu na siebie.

 

Pytaj o termin – W jakim terminie chcesz osiągnąć to, co sobie zaplanowałeś? Wyznacz sobie swój długoterminowy cel po czym podziel go na etapy. Powinieneś także zapisać swój cel i działania, które planujesz wykonać. Zwiększysz tym samym prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu, ponieważ zapisany cel bardziej mobilizuje do działania i jest bardziej przejrzysty niż taki, o którym myślisz wyłącznie w swojej głowie.

Ten etap ma dość ciekawą wartość ze względu na to, że podczas zapisywania celu i etapów jego osiągnięcia, zaczynasz opracowywać w głowie strategiczny plan jego realizacji – nawet, jeśli pofantazjujesz, możesz wprowadzić zmiany w swojej strategii i dopasować ją do swojego życia.

 

Bądź ambitny – Niech Twoje cele są na tyle wymagające, że będą mobilizować Cię do wytężonej pracy. Uważaj jednak na to, żeby nie przesadzić – jeśli założysz sobie zbyt ambitny cel, podświadomie będziesz czuł że on Cię przerasta i zamiast działania zaczniesz zwlekać i po kilku miesiącach będziesz w tym samym miejscu. Zadaj sobie pytanie, czy Twój cel jest możliwy do osiągnięcia, biorąc pod uwagę to w jakim momencie życia teraz się znajdujesz i jakie zasoby posiadasz. Na tej zasadzie dopasujesz swój cel do Twojego życia.

Bądź niezależny – Nie uzależniaj swojego działania od kogoś innego. Jeśli Twoja zmiana ma zależeć od kogoś innego, daj sobie sposój. Lepiej zastanów się co możesz zrobić, żeby zmiana w pełni zależała od Ciebie. Pomyśl jakie zachowania lub zasoby są Ci potrzebne, co takiego możesz zrobić już teraz i jakie działania będą następne, byś to Ty zarządzał w pełni swoim życiem.

 

Zastanów się, dlaczego – W taki właśnie sposób możesz zwiększyć swoją motywację i zdopingować się do działania. Uświadom sobie, dlaczego właściwie chcesz osiągnąć konkretny cel. Możesz a właściwie powinieneś wypisać swoje motywy na kartce, którą potem powieś w widocznym miejscu (np. przy łóżku).

 

Metoda 20 pomysłów jest bardzo dobrą strategią, jeśli chodzi o tego typu działania. Jeśli wypiszesz 20 pomysłów, dlaczego chcesz osiągnąć dany cel (ale nie mniej), będziesz miał namacalny dowód na to, że naprawdę chcesz go osiągnąć. Za każdym razem, gdy będziesz rozpoczynał pracę, możesz przeczytać to, co napisałeś i przypomnieć sobie stan, który miałeś podczas tworzenia tej listy.

 

Poznałeś jedne z ważniejszych elementów, które warto mieć na uwadze podczas pracy nad swoim życiem osobistym i karierą. Jeśli chcesz regularnie wzmacniać swoje kompetencje w dziedzinie zarządzania sobą i nauczyć się w jaki sposób mieć coraz większy wpływ na swoje życie, to zapraszam Cię na bezpłatny e-kurs pt. „Skuteczne zarządzanie sobą w czasie”

POWRÓT DO BAZY WIEDZY TESTREE Powrót do bazy wiedzy Testree
EMAIL Udostępnij na Blipie Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze podziel się
dotpay